Projekat „Kvalitetno obrazovanje za sve“ (Quality Education for All – Quality ED Montenegro) predstavlja trogodišnju aktivnost koju zajednički finansiraju Evropska unija i Savjet Evrope, a u okviru zajedničkog programa pod nazivom „Horizontal Facility for Western Balkans and Turkey – 2. faza“. Program realizuje Odjeljenje za obrazovanje Savjeta Evrope u saradnji sa Programskom kancelarijom ove organizacije u Podgorici.
Postojeća intervencija se nadovezuje na rezultate prethodnog projekta „Podsticanje demokratske kulture u školama“ koji je sproveden u periodu 2017 - 2019. godina u partnerstvu sa Ministarstvom prosvjete, Zavodom za školstvo, 25 pilot škola, lokalnim zajednicama i drugim partnerima.
Novi projekat ima za cilj da promoviše kvalitetno obrazovanje pružanjem podrške školama i lokalnim zajednicama u naporima na uklanjanju predrasuda i diskriminatornih pristupa prema osetljivim grupama, kao i prevenciji nasilja u školama. Aktivnosti će se oslanjati na
Okvir kompetencija za demokratsku kulturu Savjeta Evrope za u cilju pružanja sistematske podrške na dva nivoa – školskom, uključujući lokalne zajednice kao i na nivou obrazovnih politika.
Projekat će trajati 36 mjeseci, a realizuje se u saradnji sa parnerima sa prethodnog projekta odnosno već pomenutim Ministarstvom prosvjete, Zavodom za školstvo, 40 pilot škola (25 postojećih pilot škola uz dodatak 15 novih osnovnih škola), lokalnim zajednicama i drugim partnerima.
Škole koje budu izabrane za učešće u projektu treba da promovišu koncept demokratske i inkluzivne kulture u školi kroz nastavne i vannastavne sadržaje, obuku zaposlenih, uspostavljanje prakse i aktivnosti kojima se kroz pružanje novih znanja, vještina i razumijevanja, razvijanjem stavova i ponašanja učenika, kako bi mogli da štite svoja demokratska prava i preuzmu građansku odgovornost.
Komisija za izbor novih 15 osnovnih škola biće sastavljena od predstavnika Ministarstva prosvjete, Zavoda za školstvo, Savjeta Evrope i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori (u svojstvu posmatrača). U mreži pilot škola, oformljenoj za potrebe prethodnog projekta, uglavnom su participirale srednje škole, pa se izborom isključivo osnovnih škola povelo računa o ravnomjernoj zastupljenosti jednih i drugih škola. Dodatnih 15 pilot škola biraće se na osnovu kriterijuma koji se nalaze u prilogu ovog poziva.
Potrebno je da škole, koje su zainteresovane za učešće u projektu, popune formular u prilogu i dostave prateća dokumenta: izjave koje potpisuje uprava škole, zaposleni i savjet roditelja kojima se iskazuje posvećenost unapređenju uslova u školi sa ciljem stvaranja ambijenta demokratske i inkluzivne kulture kako je to proklamovano ciljevima projekta: Škole takođe moraju iskazati spremnost za prenošenje primjera dobre prakse i podršku drugim školama u okruženju. Izjave su u slobodnoj formi, nije propisan obrazac.
Rok za dostavljanje prijavnog formulara, prateće izjave, kao i dokumenta kojima dokazuju je 1. novembar 2019. godine na email adresu Education.podgorica@coe.int. U naslovu mejla potrebno je da stoji: Prijava za učešće u realizaciji projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“- [Naziv škole].
Formular možete preuzeti
ovdje
Kriterijumi za izbor osnovnih škola
Da bi bile izabrane za učešće u projektu „Kvalitetno obrazovanje za sve“, osnovne škole treba da pokažu spremnost za unaprjeđivanje rada na podsticanju inkluzivnosti škole i demokratskog okruženja kroz osnaživanje kompetencija nastavnika, učenika i građana u zajednici o konceptu, obrazovnim politikama, praksi baziranim na
konceptu kompetencija za demokratsku kulturu Saveta Evrope.
Škole će biti izabrane na osnovu sledećih kriterijuma:
•
Promocija različitosti i interkulturalnosti (uključujući ekonomske, socijalne, kulturne, vjerske, nacionalne i jezičke razlike)
Škole treba da pokažu da se u njihovim prostorima već odvijaju aktivnosti koje u nekom obliku promovišu vrijednosti, stavove, vještine, znanje i kritičko razumijevanje koji se ovim projektom zagovaraju. U kombinaciji sa ostalim kriterijumima, poželjno je da školu pohađaju učenici koji dolaze iz marginalizovanih grupa ranjivih na društvene stigme.
•
Geografska raspoređenost
Uzeće se u obzir geografska raspoređenost škola kako bi Projekat bio proporcionalno implementiran širom Crne Gore tako da će po pet škola biti izabrano iz južnog, centralnog i sjevernog dijela države.
•
Veličina škole
Uzorak škola treba da bude takav da čini mješavinu malih, srednjih i velikih gradskih škola. Selekcijom će se obuhvatiti male škole (manje od 400 učenika), srednje (400-900 učenika) i velike škole (preko 900 učenika).
•
Etos škole
Uključenost đece sa posebnim obrazovnim potrebama iz marginalizovanih grupa i dr. rad sa đecom. Spremnost, otvorenost, edukovanost, motivisanost, timski rad, promocije u zajednici.
•
Motivisanost
Motivacija škole je ključni kriterijum izbora, koja se ogleda se u spremnosti škole da:
- jača demokratsku kulturu i povoljno inkluzivno okruženje u školskoj sredini;
- organizuje i pohađa aktivnosti jačanja kapaciteta i promotivne aktivnosti;
- blisko sarađuje sa lokalnom zajednicom u ostvarenju ciljeva demokratskog učenja;
- dokumentuje planirane i sprovedene aktivnosti kroz razvojne planove, publikacije i slično;
- prenosi dobre prakse i iskustva na ostale škole.
POSTUPAK IZBORA
Predstavnici Ministarstva prosvjete, Zavoda za školstvo, Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori u svojstvu posmatrača, zajednički će donijeti odluku o izboru 15 osnovnih škola u Crnoj Gori, uzimajući u obzir definisane kriterijume za izbor, o čemu će škole biti obaviještene postavljanjem informacije na sajtu Ministarstva/Zavoda kao i kontaktom od strane predstavnika projektnog tima kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici.